Jak myślisz? Czy w razie możliwych opóźnień lotu lub zgubionych bagaży, należy nam się odszkodowanie? Czy wiesz jakie są prawa pasażerów podróżujących samolotami? Każdy kto decyduje się na lot samolotem, powinien znać kilka przydatnych informacji, które w razie ewentualnych problemów, pomogą je rozwiązać i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Co się dzieje w przypadku, gdy lot zostanie odwołany?

Odwołany lot dotyczy wszystkich sytuacji, w których:

 • zostanie zmieniony plan lotu i zostaniemy przeniesieni na inny lot,
 • samolot wystartuje ale będzie zmuszony zawrócić,
 • dolecimy na inne docelowe lotnisko.

W przypadku, gdy zaakceptujemy zmianę planu lotu, portu przylotu lub odlotu i gdy zostaniemy o takiej sytuacji poinformowani co najmniej dwa tygodnie przed planowaną podróżą – nie będzie odpowiedzialności przewoźnika. Linie lotnicze mają obowiązek wykazania, że poinformowały nas osobiście o odwołaniu lotu oraz podania daty – kiedy dokładnie to zrobiły. Jeśli wymienione sytuacje nie miały miejsca, to mamy prawo do:

 • zwrotu kosztów,
 • zmiany planu podróży lub lotu powrotnego na koszt przewoźnika,
 • do uzyskania informacji o przysługujących nas uprawnieniach oraz pomocy ze strony linii lotniczych,
 • odszkodowania.

Warto tutaj wskazać, że nie będzie mowy o powyższych uprawnieniach jeśli przewoźnik wykaże, że odwołanie lotu było następstwem nadzwyczajnych okoliczności, których nie można było uniknąć pomimo wprowadzenia wszelkich racjonalnych środków.

Co się dzieje w przypadku, gdy lot jest opóźniony?

W sytuacji, gdy nasz lot jest opóźniony względem planowanego czasu odlotu, mamy prawo do uzyskania pomocy, zwrotu kosztów i do lotu powrotnego, w zależności od długości opóźnienia i długości trasy. W przypadku gdy do dotarcia do lotniska końcowego nastąpiło z co najmniej 3 godzinnym opóźnieniem, możemy domagać się odszkodowania, chyba że opóźnienie to było spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności.

Wysokość odszkodowania za odwołany lub opóźniony lot samolotu

Wszystkie kwoty zależą od odległości, tak więc:

 • 250 EUR może zostać przyznane w przypadku lotów o długości do 1500 kilometrów,
 • 400 EUR może zostać przyznane w przypadku lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 kilometrów i wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 kilometrów,
 • 600 EUR należy się pasażerom w przypadku innych lotów niż loty określone powyżej.

Jeśli lot jest opóźniony powyżej 5 godzin, można również żądać zwrotu kosztów biletu, jednak wtedy tracimy prawo do odszkodowania. Do odszkodowania można dochodzić, o ile opóźnienie nie jest wynikiem nadzwyczajnych okoliczności.

Czym są nadzwyczajne okoliczności?

Nadzwyczajne okoliczności to sytuacje, które są niezależne od przewoźnika i których nie można było uniknąć pomimo przedsięwzięcia odpowiednich środków – nazywane są tzw. siłą wyższą. Najczęściej wskazuje się na warunki meteorologiczne, uniemożliwiające wylot, zagrożenie bezpieczeństwa, destabilizacja sytuacji politycznej, strajki, kataklizmy itp.

Co się dzieje w razie zgubionego, uszkodzonego lub opóźnionego bagażu?

Jak nasze prawa wyglądają w sytuacji, gdy coś złego dzieje się z naszym bagażem? Gdy nasz bagaż zostanie zgubiony, uszkodzony lub gdy zostanie dostarczony z opóźnieniem, odpowiedzialność za to ponoszą linie lotnicze, a nam przysługuje odszkodowanie. Maksymalną kwotą odszkodowania jest 1300 euro. Gdy taka sytuacja będzie miała miejsce, trzeba udowodnić, choć w minimalnym stopniu – wysokość szkody. Warto zadbać o paragony, czy faktury za wszystkie kupowane przedmioty lub też wykonać fotografię zwartości swojego bagaża.

Istotne jest, że jeśli uszkodzenie wynikało z wady samego bagażu, to nie otrzymamy odszkodowania. Podobnie sytuacja prezentuje się jeśli chodzi o bagaż podręczny, który został uszkodzony – linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność tylko za uszkodzenia powstałe z ich winy.

Co się dzieje, gdy nie możemy wejść na pokład samolotu?

Odmowa przyjęcia na pokład samolotu się zdarza, o ile nie dotyczy:

 • względów bezpieczeństwa lub zdrowotnych lub ze względu na brak odpowiednich dokumentów podróży,
 • nie odbycia lotu do miejsca docelowego w ramach rezerwacji, która obejmowała podróż w obie strony – odbycie podróży powrotnej,
 • nie odbycia innych lotów następujących po sobie objętych rezerwacją lub braku odpowiedniej dokumentacji dla swojego zwierzęcia, który z nami podróżuje.

W sytuacji, gdy nie możemy wejść na pokład samolotu również mamy uprawnienia wspomniane wcześniej, tj. do odszkodowania, do wyboru między zwrotem kosztów a alternatywną podróżą, czy też otrzymania pomocy.

Na czym polega pomoc ze strony linii lotniczych?

W razie jakichkolwiek problemów, pasażerowie zawsze powinni liczyć na pomoc i dodatkowe świadczenia ze strony linii lotniczych. Przewoźnik musi zapewnić pasażerom:

 • posiłki i napoje w ilościach adekwatnych do czasu oczekiwania,
 • zakwaterowanie w hotelu, jeżeli nowy termin wylotu ma nastąpić następnego lub w kolejne dni,
 • transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania,
 • pomoc w zakresie komunikacji – chodzi o umożliwienie rozmów telefonicznych. Choć w dzisiejszych czasach tak naprawdę większość z nas posiada już telefony komórkowe.

Przewoźnik powinien także zwracać szczególną uwagę na potrzeby osób o ograniczonej możliwości poruszania się, a także na potrzeby dzieci podróżujących bez dorosłych opiekunów.

Dochodzenie swoich praw pasażerów lotniczych

W pierwszej kolejności warto komunikować wszelkie problemy z pracownikami linii i lotniska – w szczególności jeśli chodzi o kwestie związane z bagażem. Wtedy będziemy mogli otrzymać odpowiednie dokumenty, które ułatwią nam dalsze działania. W następnej kolejności możemy skorzystać z pomocy Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W razie jakichkolwiek pytań, czy wątpliwości, warto postawić na konsultacje z prawnikiem, ponieważ wtedy w jednym miejscu możemy uzyskać kompleksową i precyzyjną pomoc.